טיול אופניים באלבניה ובמונטנגרו

 

קטגוריה: טיול רכיבת אופני שטח בהרי האלפים הדינריים    
________________________________________
דרגת קושי: גמישה ומותאמת ליכולות הרוכבים
________________________________________
עונה: אמצע יוני ועד אוקטובר 
________________________________________
משך הטיול:    8 ימי טיול 
6 ימי רכיבה אופני שטח ויום נסיעה ושיט
________________________________________
ארוחות: מלא, כולל בשטח
________________________________________
לינה:    מלונות ובתי אירוח כפריים בחדרים זוגיים
(אפשר להזמין חדר לבודד בתוספת מחיר במלונות בלבד)
________________________________________
גודל קבוצה :    2 – 20 רוכבים
________________________________________
        
ציוד נדרש:    ציוד רכיבה אישי, ביגוד קל נגד גשם, ביגוד חם לערבים הקרים בהרים, תרמילי מסע קטנים שיועברו ליעד הלינה בהרים ע"י פרדות, פנס, הגנה בפני קרינה ושמש. 
________________________________________
אופניים:    התכנון מבוסס על שימוש באופני הרים של המטיילים שיוטסו לצורך השימוש בטיול. החברה תביא זוגות אופניים שכורות אשר ישמשו כרזרבה למקרה של תקלת אופניים של מטיילים. כמו כן ניתן לשכור אופני הרים זנב קשיח באיכות טובה.

 

וזה הטיול:
בטיול הזה חוצים הרוכבים את הגבול שבין מונטנגרו פעמיים. פעם ראשונה בשטח על גבי האופניים ולא בעמדת מעבר מסודרת תוך אישור השלטונות לכך. המעבר בחזרה למונטנגרו יבוצע במעבר הגבול ליד העיר שקודרה.

אלו הם שמונה ימים של טיול טבע לחוש את המקום, את הטבע הייחודי, ההרים הכבירים, פסגות השלג הנצחיות, הדרכים הכפריות החסומות בחורף. את הערבות הירוקות ואת הנחלים הזורמים ביניהם. חלקם פלגים קטנים של מים צלולים וקפואים וחלקם נהרות עד שוצפי מים. בטיול זה נרכב לאורך כפרים מרוחקים ונידחים, נכיר את מנהגיהם של בני המקום תוך כדי שהייה בנופים האלפינים היפים ביותר שאלבניה מציעה למבקרים בה. בכוונה תחילה בחרו המדריכים שלנו, נתיבי רכיבה מרוחקים ונטולי תנועה באופן יחסי, על מנת להעניק למטיילים את היכולת המרבית להשתלב בנוף ובמקום.

יום 1 – רכיבה ראשונה בנופי הארץ הירוקה

יום הטיול הראשון מתחיל בטיסת בוקר ישירה מהנתב"ג לשדה התעופה TIVAT שלחוף הים האדריאטי. לאחר טיסה בת כשעתיים ננחת בשדה ונועבר לבית מלון בקרבת השדה על מנת לפרק את ארגזים, להרכיב את האופניים ולהעמיס אותם בזהירות וללא פגע על רכב הובלת האופניים. אחר כך נשתה קפה קל ונצא באוטובוס / מיניבוס הרוכבים לנסיעה של מספר שעות לכיוון העיירה הציורית KOLASIN. לאחר הפסקה לארוחת צהריים קלה ואנרגטית נגיע לתחילת נתיב הרכיבה. נוריד את האופניים, נחבוש קסדות ונצא לרכיבת חימום של כשעתיים בסינגל חביב סביב אגם בלב הירוק, על מנת לחוש את המקום. בגובה 1000 מעפ"ש בטיפוס של עד 300 מטר נמתח את השרירים שהתכווצו בטיסה ובנסיעה. לקראת ערב נגיע למלון הקטן והחביב ונסיים את הרכיבה בבירה קרה בחצר המלון. נתפנק בארוחת ערב בלקנית עתירת טעמים ופחמימות ונלך לישון.

רכיבה: 10 ק"מ, 2 שעות, 300 מטר טיפוס מצטבר. גובה מירבי 1000 מטר.

יום 2 – רכיבה בנופי ההר בין עדרים

יום הטיול השני מתחיל בנסיעה אל פסגת הר ומשם באופניים אל בית קיט על דשא ירוק. מנוחה קלה והפסקת קפה ונטפס אל פסגת ההר. בדרך עפר בתוך היער נתקדם מזרחה וממעבר ההרים ועצי הדולב הענקיים, נמשיך במורד היער בין עצי המחט ואחר כך עצי האלון אל הנחל העמוק. לאחר הפסקת הצהריים עתירת האנרגיה והקפאין, נמשיך בדרך העפר לאורך הנחל. משם נעלה על הכביש הנידח בתוך היער ונירכוב במורד הכביש במהירות גבוהה אל העיירה ANDRIJEVICA. נאפסן בתום היום את האופניים ונסב לבירה קרה וראקי מחיה נפש בקפה המלון מתחת לעצי הלבנה הענקיים. נהנה ממגוון טעמי הבלקן בארוחת ערב במסעדת המלון. נתמלא בפחמימות וחלבונים ונקנח בבירה, יין או סליבוביץ חריף וריחני ונחזור לחדים ללינה טובה לקראת הטיול של מחר

רכיבה: 40 ק"מ, 8 שעות, 900 מטר טיפוס מצטבר, גובה מירבי 1800 מטר

 

יום 3 – סינגל היער מעל האגם הכחול

יום הטיול השלישי הוא יום רכיבה בנתיב מעגלי בין ההרים מעל העיירה הציורית PLAV השוכנת לחוף אגם כחול וקסום.  נתחיל ברכיבה קלה בין בתים צבעוניים ופרות שחוצות את הנתיב בעצלתיים. אחר כך נטפס בדרך עפר צופים כל העת אל הרי האלפים הדינריים ופסגותיהם המושלגות בואך גבול אלבניה וקוסובו. סינגל קצר לשפת מדרון הר תלול יחייב אותנו למנף את כישורי הרכיבה שלנו. בהמשך נעמיק אל עומק יער האשוחים הירוק והפורח כשבין העצים העבותים צומחים מיני פטריות גזע וקרקע מיוחדות. בבית משפחה מקומית הרועה את עדריה, נעצור להפסקת צהריים וקפה משיב נפש ונמשיך במעלה השביל והפנורמות המדהימות הנצפות בו. ירידה תלולה בסרפנטינות בואך העמק והעיירה והנה אנו שוב בין בתי התושבים מונטנגרים נוצרים ואלבנים מוסלמים הגרים בשכנות טובה. במוזיאון אתנוגרפי קטן ויפה ונשמע הסברים על אורח חיי בני המקום מזה מאות בשנים. נעלה על האוטובוס וניסע כחצי שעה בחזרה למלוננו. 

רכיבה: 30 ק"מ, 8 שעות, גובה מירבי 2000 מ', טיפוס מצטבר 900 מ'

יום 4 – אל משכנות הרועים בפסגות ההרים

יום הטיול הרביעי מתחיל בנסיעה קצרה לעיירה הציורית PLAV. משם מדוושים לאט ובעקביות במעלה ההר הירוק לצידו של נחל קטן, בשלב מסוים ייסוב רכב הליווי אחורה בדרכו הארוכה לאלבניה ואנו נמשיך בדבוקת הרוכבים בלבד. נמשיך ברכיבתנו ונחלוף על פי כפריים ורועים. במחצית היום, מוקפים מכל עבר בפסגות הרי האלפים הדינריים ברכס DOBERDOL בקרבת משולש הגבולות קוסובו-מונטנגרו-אלבניה, נעצור לנקודת תצפית יפה בין עצי היער ועל כר הדשא נשתרע לנוח שבינתיים מכין הצוות קפה ומפציץ את הרוכבים בחטיפי אנרגיה, בעוד הרוכבים סועדים את ליבם בסנדוויצ'ים שהוכנו מבעוד מועד ונלקחו לנקודת ההפסקה. צ'ימידנים ובהם ציוד אישי ללינה ולרכיבה במשך היום הזה והיום הבא יועמסו על גבי פרדות שיחכו לנו בנקודה בה ניפרד מהרכבים. אחר הצהריים נמשיך אל מעבר לגבול הלא מסומן בואך בקתות הרועים מסבירי הפנים שבאלבניה ברכס הרי DOBERDOL. נתמקם בבתי האירוח הקטנים והאינטימיים ונישן זה לצד זה כשבכל בקתה עד 6 מטיילים. בני המקום יכינו לנו מבעוד מועד שמיכות חמות וסדינים נקיים ואפילו אפשרות פשוטה להתקלח יהיה לנו. נאכל ארוחות פשוטות ומזינות על טהרת המאכלים האורגניים ונתמכר לשקט שמסביב המופרע רק ע"י געיית הפרות הרועות מסביב

רכיבה והליכה: 30 ק"מ, 8 שעות, 2200 מ' גובה מירבי ו1000 מטר טיפוס מצטבר

יום 5 – אל היפה שבעמקי הבלקן

יום הטיול החמישי יוליכנו בשביל הרועים בואך עמק VALBONA הציורי והירוק. בתחילה נירכוב במישור המשופע במתינות בין עצי היער וכרי הדשא עד נקודת הגבולות המסומנת. נעצור להפסקת קפה בטבע ונמשיך ביער המחטני בואך הכפר הנידח והמרוחק CEREM. בכפר זה נעצור להפסקת צהריים וארוחה קלה ונראה את אורח חיי התושבים המרוחקים מהקידמה והמקורבים לגן העדן. לאחר מנוחה טובה נמשיך בדרך העפר בואך העמק ועם הגיענו לכביש האספלט, נפנה במעלה העמק כמכל צדדינו סוגרים עלינו הרי שלג נישאים. לקראת ערב נגיע למלון קטן ומסביר פנים. נתקלח במים החמים ונתמכר לשקט ולנוף. נאכל ארוחת ערב משופרת רווית אלכוהול. נשמע הסברים מרתקים על ההיסטוריה העכשווית המדהימה של בני העם האלבני מפי הטוב שבמדריכים האלבניים. ננסה ללמוד את עקרונות החיים של בני העם הגאה הזה. נבין מדוע סירבו האלבנים, גם במחיר סיכון חייהם, להסגיר לידי הנאצים את היהודים שחיו עימם. נאזין למוזיקה מקומית שמנוגנת ע"י נגנים מקומיים ונסיים את היום בחדרים הנוחים והפשוטים בלינת לילה שלווה ביפה שבעמקי הבלקן כולו.

רכיבה: 40 ק"מ, 8 שעות, פסגת הרכיבה 1800 מטר, טיפוס מצטבר 900 מ'

יום 6 – שייט בפיורד תלול בלב היבשת

היום אין רכיבה. אלבניה מפיקה את כל החשמל שלה באמצעות פרויקטי הידרו ענקיים. אלו יצרו אגמים מלאכותיים ופיורדים בין ההרים התלולים החוצים את כל הארץ. פיורד אחד כזה יחסוך לנו הבוקר כמה שעות נסיעה. אם כך, נצא בבוקר לתפוס את המעבורת של נהר הדריני באגם קומאן. עם המיניבוסים נשוט כשלוש שעות עד הגיענו לקרבת החוף האדריאטי. שם ניכנס למנהרה חשוכה ונצא בצידו השני של פרויקט הידרו רחב מימדים. נעצור לצהריים ובירה קרה  ונמשיך כשעתיים עד הגיענו לגבול אלבניה ומונטנגרו. משם נמשיך בנסיעתנו חולפים על פני פודגוריצה , עיר הבירה המונטנגרית עד שנגיע לעיירה CETINJE הכפרית ושם נתמקם במלון קטן לקראת יום הרכיבה האחרון של מחר.​

יום 7 – בדרך סרפנטינות נישאות מעל חופי הים האדריאתי

לאחר ארוחת הבוקר, נצא רוכבים אל הפארק הלאומי הגבוה. התצפיות אל כל קו החוף עוצרות נשימה. משכיחות מלב צופה את העובדה כי למטה על קו החוף התנגשו כוחות מוסלמים מהמזרח בכוחות נוצריים מאירופה במשך מאות בשנים. בסוף דרך העפר הנופית ממתין לנו כביש צר ובו סרפנטינות תלולות. בזהירות נירכוב בדרכנו מטה אל החוף הים ונגיע ברכיבה אל המלון שלנו בו פרקנו את קופסאות האופניים ביום הראשון. נפרק את האופניים ונארוז את הקופסאות ואחר כך נצא לקו המים ליהנות מיפי החוף ונקנה מזכרות בטיילת. נסיים את הערב האחרון של הטיול מלאי בשר והלומי בירה כראוי.​

יום 8 - הביתה

בשעת בוקר מוקדמת נצא לשדה התעופה בדרכנו הביתה.

מחיר הטיול:
 

מחיר הטיול למטייל מותנה בגודל הקבוצה ובמספר ימי הטיול. נא להתקשר איתנו לתכנון וקביעת המחיר
 052-5242775 info@nature-view.com 
 ________________________________________
 

המחיר יכלול:

• טיסות והיטלים כולל הטסת האופניים
• הלנה וכלכלה מלאה
• אופניים רזרביות וציוד חלופי.
• ציוד בטיחות.
• רכב ליווי והסעות, צוות לוגיסטי והדרכה.
• כל שאר האטרקציות שבטיול

המחיר לא יכלול:
ביטוח אישי וטיפים
________________________________________

 

הערות:  
• אפשרות לשהות יחיד בחדר ניתנת בתוספת תשלום של 150  € 
• היה ומחירי הדלק והיטלי התעופה ישתנו לאחר הרישום לטיול וקביעת מחירו, יחולו שינויים אלו על המטיילים.

052-5242775​

צרו קשר:

שלח

שם:

שדה חובה

תודה רבה

הטופס נשלח בהצלחה

טלפון:

שדה חובה

מייל:

שדה חובה